top of page

Scratch, stworzony przez Massachusetts Institute of Technology, pozwala na proste tworzenie aplikacji mogących wykorzystywać dźwięki, rysować, porównywać kolory i wiele więcej.

 

Jest caÅ‚kowicie bezpÅ‚atny i dziaÅ‚a na różnych systemach operacyjnych, co czyni go dostÄ™pnym dla każdego ucznia. Aplikacje w nim stworzone można Å‚atwo udostÄ™pnić innym użytkownikom, czy umieÅ›cić na dowolnej stronie internetowej.

 

Aplikacje w Scratchu buduje się (dosłownie) w edytorze bloków funkcjonalnych. Nie wymaga to wcześniejszej znajomości żadnego języka programowania. Wszystkie komendy wypisane są na bloczkach, w języku polskim. Mają one, w zależności od swojego przeznaczenia, różne kolory. Dzięki temu struktura tworzonej aplikacji znacznie zyskuje na przejrzystości i znakomicie wspomaga uczenie myślenia algorytmicznego.

 

Zakładamy konto w serwisie Scratch:

  1. Logujemy siÄ™ na stronie scratch.mit.edu

  2. Klikamy na przycisk Dołącz do Scratch, widoczny u góry strony.

  3. W okienku, które się pojawi, wybierz nazwę użytkownika oraz hasło, które będzie

pozwalało Ci się zalogować w serwisie.

 

Przed przystÄ…pieniem do pracy ze Scratchem warto poczynić pewne przygotowania. Przyda siÄ™ niewielka rozgrzewka. Serwis, który doskonale nadaje siÄ™ na zajÄ™cia bÄ™dÄ…ce wstÄ™pem do programowania w Scratchu to learn.code.org.

Zadania w nim są banalnie proste oraz są wspomagane dużą liczbą materiałów dodatkowych,objaśnień i porad eksperckich, udzielanych przez specjalistów takich jak Mark Zuckerberg – twórca Facebooka.

 

bottom of page